Norge under Vinter-OL 2018

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til: navigasjon, søk
Norge under De olympiske leker
Flag of Norway.svg
Norges flagg – Flaggbærere
IOK–kode  NOR
NOK Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité
Nettstedwww.idrettsforbundet.no (no)
Norge under Vinter-OL 2018 i Pyeongchang
Deltakere: 109 utøvere i 11 idretter
Flaggbærer Emil Hegle Svendsen
Medaljer:
Rang: 1
Gull
13
Sølv
14
Bronse
11
Totalt
38
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018

Norge deltar under Vinter-OL 2018 i Pyeongchang i Sør-Korea i perioden 9.–25. februar 2018.[1]

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 2018 Pyeongchang   Gull     Sølv   Bronse   Totalt  
Norge Norge 13 14 11 38

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Norge0 Norge under Vinter-OL 2018 0De olympiske ringer
Medaljer Utøvere Sport Øvelse Resultat
Gull Simen Hegstad Krüger Langrenn Langrenn 30 km jaktstart 1.16.20,0
Gull Maren Lundby Skihopping Skihopping Normalbakke 264,6
Gull Johannes Høsflot Klæbo Langrenn Langrenn Sprint 3.05,75
Gull Aksel Lund Svindal Alpint Alpint Utfor 1.40,25
Gull Ragnhild Haga Langrenn Langrenn 10 km fristil 25.00,5
Gull Johannes Thingnes Bø Skiskyting Skiskyting Normaldistanse 48.03,8
Gull Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Ragnhild Haga
Marit Bjørgen
Langrenn Langrenn 4 × 5 km stafett 51.24,3
Gull Didrik Tønseth
Martin Johnsrud Sundby
Simen Hegstad Krüger
Johannes Høsflot Klæbo
Langrenn Langrenn 4 × 10 km stafett 1.33.04,9
Gull Øystein Bråten Freestyle Freestyle Slopestyle 95,00
Gull Håvard Holmefjord Lorentzen Hurtigløp på skøyter Skøyter 500 m 34,41
Gull Daniel Andre Tande
Andreas Stjernen
Johann André Forfang
Robert Johansson
Skihopping Skihopping Laghopp 1098,5
Gull Martin Johnsrud Sundby
Johannes Høsflot Klæbo
Langrenn Langrenn Lagsprint 15.56,26
Gull Sindre Henriksen
Håvard Bøkko
Simen Spieler Nilsen
Sverre Lunde Pedersen
Hurtigløp på skøyter Hurtigløp på skøyter Lagtempo 3.37,32
Sølv Marit Bjørgen Langrenn Langrenn 15 km jaktstart 40.52,7
Sølv Marte Olsbu Skiskyting Skiskyting Sprint 21.30,4
Sølv Johann André Forfang Skihopping Skihopping Normalbakke 250,9
Sølv Martin Johnsrud Sundby Langrenn Langrenn 30 km jaktstart 1.16.28,0
Sølv Maiken Caspersen Falla Langrenn Langrenn Sprint 3.06,87
Sølv Kjetil Jansrud Alpint Alpint Utfor 1.40,37
Sølv Ragnhild Mowinckel Alpint Alpint Storslalåm 1.11,17
Sølv Simen Hegstad Krüger Langrenn Langrenn 15 km fristil 34.02,2
Sølv Henrik Kristoffersen Alpint Alpint Storslalåm 2.19,31
Sølv Marte Olsbu
Tiril Eckhoff
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
Skiskyting Skiskyting Miksstafett 1.08.55,2
Sølv Ragnhild Mowinckel Alpint Alpint Utfor 1.39,31
Sølv Jørgen Graabak
Jarl Magnus Riiber
Espen Andersen
Jan Schmid
Kombinert Kombinert Lagkonkurranse 47.02,5
Sølv Håvard Holmefjord Lorentzen Hurtigløp på skøyter Skøyter 1 000 m 1.07,99
Sølv Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
Skiskyting Skiskyting 4 x 7,5 km stafett 1.16.12,0
Bronse Robert Johansson Skihopping Skihopping Normalbakke 249,7
Bronse Hans Christer Holund Langrenn Langrenn 30 km jaktstart 1.16.29,9
Bronse Sverre Lunde Pedersen Skøyter Skøyter 5 000 m 6.11,618
Bronse Marit Bjørgen Langrenn Langrenn 10 km fristil 25.32,4
Bronse Kjetil Jansrud Alpint Alpint Super-G 1.24,62
Bronse Robert Johansson Skihopping Skihopping Stor bakke 275,3
Bronse Magnus Nedregotten
Kristin Skaslien
Curling Curling Mikspar
Bronse Tiril Eckhoff Skiskyting Skiskyting Fellesstart 35.50,7
Bronse Emil Hegle Svendsen Skiskyting Skiskyting Fellesstart 35.58,5
Bronse Marit Bjørgen
Maiken Caspersen Falla
Langrenn Langrenn Lagsprint 15.59,44
Bronse Sebastian Foss-Solevåg
Nina Haver-Løseth
Leif Kristian Nestvold-Haugen
Kristin Lysdahl
Jonathan Nordbotten
Maren Skjøld
Alpint Alpint Lagkonkurranse
Norges flagg0 Medaljer per sport 0De olympiske ringer
Sport Gullmedalje Sølvmedalje Bronsemedalje Totalt
Langrenn 6 4 3 13
Skiskyting 1 3 2 6
Alpine grener 1 4 2 7
Fristil 1 0 0 1
Skøyter 2 1 1 4
Skihopping 2 1 2 5
Kombinert 0 1 0 1
Curling 0 0 1 1
Totalt 13 14 11 38
Norges flagg0 Medaljer per dag 0De olympiske ringer
Dag Dato Gullmedalje Sølvmedalje Bronsemedalje Totalt
1 10. februar 0 3 1 4
2 11. februar 1 1 2 4
3 12. februar 1 0 0 1
4 13. februar 1 1 1 3
5 14. februar 0 0 0 0
6 15. februar 3 2 1 6
7 16. februar 0 1 1 2
8 17. februar 1 0 2 3
9 18. februar 2 1 1 4
10 19. februar 2 0 0 2
11 20. februar 0 1 0 1
12 21. februar 2 1 1 4
13 22. februar 0 1 0 1
14 23. februar 0 2 0 0
15 24. februar 0 0 0 0
16 25. februar 0 0 0 0
Totalt 13 14 10 37

Utøvere i OL-troppen[rediger | rediger kilde]

Komplett uttak, oppdatert per 29. januar 2018[2][3].

Sport Kvinner Menn Utøvere på
resultatlisten
Uttatte ubrukte
reserver
Totalt
Aking Aking 0 0 0 0 0
Alpine grener Alpine grener 4 7 0 0 11
Bobsleigh Bobsleigh 0 0 0 0 0
Curling Curling 1 6 0 0 7
Freestyle Freestyle 3 5 0 0 8
Hurtigløp på skøyter> Hurtigløp på skøyter 2 7 0 0 9
Ishockey Ishockey 0 25 0 0 25
Kombinert Kombinert 0 5 0 0 5
Kortbaneløp på skøyter Kortbaneløp på skøyter 0 0 0 0 0
Kunstløp Kunstløp 0 0 0 0 0
Langrenn Langrenn 9 11 0 0 20
Skeleton Skeleton 0 1 0 0 1
Skihopping Skihopping 2 5 0 0 7
Skiskyting Skiskyting 5 6 0 0 11
Snøbrett Snøbrett 1 4 0 0 5
Totalt 27 82 0 0 109

Alpine grener Alpine grener[rediger | rediger kilde]

Aksel Lund Svindal og Nina Haver-Løseth er blant de utøverne som er tatt ut til OL i PyeongChang.
Menn
Utøver Øvelse 1. omgang 2. omgang Totalt
Tid Nr. Tid Nr. Tid Plass
Kjetil Jansrud Utfor N/A 1.40,37 Sølvmedalje
Super-G N/A 1.24,62 Bronsemedalje
Storslalåm DNF
Kombinasjon 1.19,51 4 49,16 19 2.08,67 7
Aleksander Aamodt Kilde Utfor N/A 1.42,18 15
Super-G N/A 1.25,71 13
Storslalåm DNF
Kombinasjon 1.20,92 18 50,15 26 2.11,07 21
Henrik Kristoffersen Slalåm 47,72 1 DNF
Storslalåm 1.09,58 10 1.09,73 1 2.19,31 Sølvmedalje
Leif Kristian Nestvold-Haugen Slalåm 49,27 14 51,04 7 1.40,31 13
Storslalåm 1.08,93 3 1.11,30 25 2.20,23 8
Jonathan Nordbotten Slalåm DNF
Sebastian Foss Solevaag Slalåm 48,53 5 51,65 20 1.40,18 10
Kombinasjon 1.24,35 58 DNF
Aksel Lund Svindal Utfor N/A 1.40,25 Gullmedalje
Super-G N/A 1.24,93 5
Kombinasjon 1.19,31 2 DNS DNF
Kvinner
Utøver Øvelse 1. omgang 2. omgang Totalt
Tid Nr. Tid Nr. Tid Plass
Nina Haver-Løseth Storslalåm 1.13,13 18 1.09,97 13 2.23,10 15
Slalåm 49,75 5 50,41 11 1.40,16 6
Ragnhild Mowinckel Storslalåm 1.11,17 4 1.09,24 5 2.20,41 Sølvmedalje
Super-G N/A 1.22,00 13
Utfor N/A 1.39,31 Sølvmedalje
Kombinasjon 1.40,11 2 42,52 11 2.22,63 4
Kristin Lysdahl Storslalåm 1.13,45 21 1.09,95 12 2.23,40 18
Slalåm 52,12 28 50,90 21 1.43,02 25
Maren Skjøld Storslalåm DNF
Slalåm 51,44 19 51,18 23 1.42,62 22
Mikslag
Utøvere Øvelse 16. delsfinale Kvartfinale Semifinale Finale/Bronsefinale Plass
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Sebastian Foss-Solevåg
Nina Haver-Løseth
Leif Kristian Nestvold-Haugen
Kristin Lysdahl
Jonathan Nordbotten
Maren Skjøld
Lagkonkurranse Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland (OAR)
S 4-0
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (GBR)
S 2-2
-0,21
Flag of Austria.svg Østerrike (AUT)
T 1-3
Flag of France.svg Frankrike (FRA)
S 2-2
-0,12
Bronsemedalje

Curling Curling[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Curling under Vinter-OL 2018

Oversikt
Lag Øvelse Gruppespill Semifinale Finale / BF
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Plass Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Plass
Thomas Ulsrud
Torger Nergård
Christoffer Svae
Håvard Vad Petersson
Markus Høiberg
Curling menn Japan JPN
Canada CAN
Sør-Korea KOR
Sveits SUI
Danmark DEN
USA USA
Storbritannia GBR
Italia ITA
Sverige SWE
Kristin Skaslien
Magnus Nedregotten
Mikspar Canada CAN
S 9-6
OL OAR
T 3-4
Sør-Korea KOR
S 8-3
Sveits SUI
S 6-5
Finland FIN
S 7-6
USA USA
T 3-10
Kina CHN
T 3-9
Kina CHN (tie-break)
S 9-7
N/A 4 Q Canada CAN
T 4-8
OL OAR
T 4-8

S
Bronsemedalje

Curling, menn[rediger | rediger kilde]

Nøkkel
Direkte til semifinale
Tie-break for siste semifinaleplass
Nasjon v · d · r Skip V T PF PM Runder
vunnet
Runder
tapt
Blanke
runder
Stjålne
runder
Skudd %
Flag of Sweden.svg Sverige Niklas Edin 7 2 62 43 34 28 13 8 87%
Flag of Canada.svg Canada Kevin Koe 6 3 56 46 36 34 14 8 87%
Flag of the United States.svg USA John Shuster 5 4 67 63 37 39 4 6 80%
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia Kyle Smith 5 4 55 60 40 37 8 7 82%
Flag of Switzerland.svg Sveits Peter de Cruz 5 4 60 55 39 37 10 6 83%
Flag of Norway.svg Norge Thomas Ulsrud 4 5 45 54 32 36 6 6 82%
Flag of South Korea.svg Sør-Korea Kim Chang-min 4 5 54 59 40 41 7 8 82%
Flag of Japan.svg Japan Yusuke Morozumi 4 5 48 56 33 35 13 5 81%
Flag of Italy.svg Italia Joël Retornaz 3 6 50 56 37 38 15 7 81%
Flag of Denmark.svg Danmark Rasmus Stjerne 2 7 53 70 36 39 12 5 83%
Gruppespill

Kamp 2

Onsdag 14. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Bane D v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud) Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 0 0 1 1 0 1 0 X 4
Flag of Japan.svg Japan (Morozumi) 0 1 1 1 0 0 2 0 1 X 6
Kamp 3

Torsdag 15. februar (14:05 lokal tid, 06:05 norsk tid)

Bane B v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud) 0 1 1 0 0 2 0 0 0 X 4
Flag of Canada.svg Canada (Koe) Hammer (Siste sten i første runde) 2 0 0 0 1 0 1 1 2 X 7
Kamp 4

Fredag 16. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Bane C v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud)Hammer (Siste sten i første runde) 0 2 0 0 2 0 0 2 0 1 7
Flag of South Korea.svg Sør-Korea (Kim) 1 0 0 1 0 1 0 0 2 0 5
Kamp 6

Lørdag 17. februar (14:05 lokal tid, 06:05 norsk tid)

Bane B v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Switzerland.svg Sveits (de Cruz) 1 0 0 1 0 0 2 0 2 1 7
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud)Hammer (Siste sten i første runde) 0 1 1 0 0 2 0 1 0 0 5
Kamp 7

Søndag 18. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Bane A v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud) 0 1 0 4 0 4 0 0 1 0 10
Flag of Denmark.svg Danmark (Stjerne)Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 1 0 1 0 2 2 0 1 8

Kamp 8

Søndag 18. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Bane D v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United States.svg USA (Shuster)Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 2 0 1 0 0 0 1 X 5
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud) 0 2 0 1 0 3 1 1 0 X 8
Kamp 10

Tirsdag 20. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Bane A v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (Smith)Hammer (Siste sten i første runde) 3 1 0 2 0 3 1 X X X 10
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud) 0 0 2 0 1 0 0 X X X 3
Kamp 11

Tirsdag 20. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Bane B v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud) 0 0 1 1 0 0 0 1 0 1 4
Flag of Italy.svg Italia (Retornaz)Hammer (Siste sten i første runde) 0 1 0 0 0 1 1 0 3 0 6
Kamp 12

Onsdag 21. februar (14:05 lokal tid, 06:05 norsk tid)

Bane C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Totalt
Flag of Sweden.svg Sverige (Edin) 0 0 2 0 0 0 X X X X 2
Flag of Norway.svg Norge (Ulsrud)Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 0 3 2 1 X X X X 7

Curling, mikspar[rediger | rediger kilde]

Nøkkel
Direkte til semifinale
Tie-break for siste semifinaleplass
Nasjon v · d · r Skip V T PF PM Runder
vunnet
Runder
tapt
Blanke
runder
Stjålne
runder
Skudd %
Flag of Canada.svg Canada Kaitlyn Lawes / John Morris 6 1 52 26 29 20 0 9 80%
Flag of Switzerland.svg Sveits Jenny Perret / Martin Rios 5 2 45 33 29 26 0 10 71%
Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland Anastasia Bryzgalova / Alexander Krushelnitskiy 4 3 36 44 26 27 1 7 67%
Flag of the People's Republic of China.svg Kina Wang Rui / Ba Dexin 4 3 47 42 27 27 1 6 72%
Flag of Norway.svg Norge Kristin Skaslien / Magnus Nedregotten 4 3 39 43 26 25 1 8 74%
Flag of South Korea.svg Sør-Korea Jang Hye-ji / Lee Ki-jeong 2 5 42 47 26 26 1 7 67%
Flag of the United States.svg USA Rebecca Hamilton / Matt Hamilton 2 5 37 43 26 25 0 9 74%
Flag of Finland.svg Finland Oona Kauste / Tomi Rantamäki 1 6 35 53 23 29 0 6 67%


Kamp 1

Torsdag 8. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Kamp B 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Canada.svg Canada (Lawes / Morris) Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 3 0 2 0 0 0 6

Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 3 0 1 0 2 1 2 9

Kamp 2

Torsdag 8. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Kamp C v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland (Bryzgalova / Krushelnitskiy) 0 1 0 1 1 0 0 1 4

Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 0 1 0 0 1 1 0 3

Kamp 3

Fredag 9. februar (08:35 lokal tid, 00:35 norsk tid)

Kamp A v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of South Korea.svg Sør-Korea (Jang / Lee) 0 0 0 1 0 2 0 X 3

Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 1 3 1 0 1 0 2 X 8

Kamp 4

Fredag 9. februar (13:35 lokal tid, 05:35 norsk tid)

Kamp D v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Switzerland.svg Sveits (Perret / Rios) 1 0 0 2 1 0 1 0 5

Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) Hammer (Siste sten i første runde) 0 3 1 0 0 1 0 1 6

Kamp 5

Lørdag 10. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Kamp B v 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Totalt
Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 1 0 1 0 3 0 1 0 1 7

Flag of Finland.svg Finland (Kauste / Rantamäki)Hammer (Siste sten i første runde) 0 2 0 1 0 2 0 1 0 6

Kamp 6

Lørdag 10. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Kamp C v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 3 0 0 0 0 X X 3

Flag of the United States.svg USA (R. Hamilton / M. Hamilton) Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 1 4 1 3 X X 10

Kamp 7

Søndag 11. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Kamp A v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 1 1 0 1 0 X X 3

Flag of the People's Republic of China.svg Kina (Wang / Ba) Hammer (Siste sten i første runde) 1 0 0 3 0 5 X X 9

Tiebreaker

Kina og Norge lå likt etter de innledende rundene og spilte tiebreaker for å avgjøre den siste semifinaleplassen.

Søndag 11. februar (20:05 lokal tid, 12:05 norsk tid)

Kamp v 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of the People's Republic of China.svg Kina (Wang / Ba) Hammer (Siste sten i første runde) 2 0 1 0 2 0 2 0 7

Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 3 0 1 0 4 0 1 9

Sluttspill
  Tiebreaker     Semifinale     Finale
                           
        1  Flag of Canada.svg Canada 8  
  4  Flag of the People's Republic of China.svg Kina 7     4  Flag of Norway.svg Norge 4    
  4  Flag of Norway.svg Norge 9         1  Flag of Canada.svg Canada 10
      2  Flag of Switzerland.svg Sveits 3
        2  Flag of Switzerland.svg Sveits 7    
        3  Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland 5  
  Bronsefinale
3  Flag of Norway.svg Norge 4
DSQ  Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland 8


Semifinale

Mandag 12. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Lag 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Flag of Canada.svg Canada (Lawes / Morris) Hammer (Siste sten i første runde) 2 0 0 1 2 0 3 X 8

Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 1 1 0 0 2 0 X 4

Bronsefinale

Tirsdag 13. februar (09:05 lokal tid, 01:05 norsk tid)

Lag 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
Olympic flag.svg Olympiske utøvere fra Russland (Bryzgalova / Krushelnitskiy) Hammer (Siste sten i første runde) 2 1 0 2 0 1 1 1 8

Flag of Norway.svg Norge (Skaslien / Nedregotten) 0 0 2 0 2 0 0 0 4

  • Norge tapte bronsefinalen, men rykker opp på 3.-plass og får bronsemedalje etter at OARs Aleksandr Krusjelnitskij ble diskvalifisert på grunn av positiv dopingprøve.

Freestyle Freestyle[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Freestyle under Vinter-OL 2018

Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Beste Nr. Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Øystein Bråten Slopestyle menn 83,20 93,80 93,80 4 Q 95,00 46,40 24,00 95,00 Gullmedalje
Ferdinand Dahl Slopestyle menn 46,60 89,00 89,00 10 Q 42,20 76,40 41,80 76,40 8
Christian Nummedal Slopestyle menn 27,00 29,20 29,20 28 Utslått
Felix Stridsberg Usterud Slopestyle menn 14,60 84,20 84,20 14 Utslått
Vinjar Slåtten Kulekjøring menn DNF 77,49 77,49 2 Q 79,18 78,87 33,61 79,18 6
Kvinner
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Beste Nr. Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Tiril Sjåstad Christiansen Slopestyle kvinner 55,80 89,00 89,00 2 Q 5,20 24,00 60,40 60,40 9
Johanne Killi Slopestyle kvinner 87,80 64,20 87,80 3 Q 10,20 76,80 54,40 76,80 5
Hedvig Wessel Kulekjøring kvinner 68,64 71,66 71,66 5 Q 68,77 Utslått

Hurtigløp på skøyter Hurtigløp på skøyter[rediger | rediger kilde]

Menn
Utøver Distanse Totalt
Tid Plass
Håvard Bøkko 5 000 m 6.24,50 18
10 000 m 13.17,47 11
Sindre Henriksen 1 500 m 1.45,64 7
Allan Dahl Johansson 1 500 m DNF
Håvard Holmefjord Lorentzen 500 m 34,31 OR Gullmedalje
1 000 m 1.07,99 Sølvmedalje
Simen Spieler Nilsen 5 000 m 6.18,39 13
Sverre Lunde Pedersen 1 500 m 1.46,12 9
5 000 m 6.11,618 Bronsemedalje
Fellesstart
Henrik Fagerli Rukke 500 m 35,500 28
1 000 m 1.10,25 32
Utøver Distanse Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass
Håvard Bøkko
Sindre Henriksen
Simen Spieler Nilsen
Sverre Lunde Pedersen
Lagtempo Flag of the Netherlands.svg Nederland (NED)
S 3.37,08 OR
1 FA Flag of South Korea.svg Sør-Korea (KOR)
S 3.37,32
Gullmedalje


Kvinner
Utøver Distanse Totalt
Tid Plass
Hege Bøkko 500 m 38,538 18
1 000 m 1.15,98 14
Ida Njåtun 500 m 39,33 27
1 000 m 1.15,43 11
1 500 m 1.56,46 7
3 000 m 4.06,67 12

Ishockey Ishockey[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Ishockey under Vinter-OL 2018

Hovedtrener: Norge Petter Thoresen     Assisterende trener: Norge Sjur Robert Nilsen

Nr. Pos. Navne Høyde Vekt Fødselsdato Fødested Klubb 2017–18
4 F Johannesen, JohannesJohannes Johannesen 1,81 m 87 kg 1. mars 1997 Stavanger Norge Stavanger Oilers (GET-ligaen)
5 F Lesund, ErlendErlend Lesund 1,90 m 93 kg 11. desember 1994 Oslo Sverige Mora IK (SHL)
6 F Holøs, JonasJonas Holøs 1,80 m 92 kg 27. august 1987 Sarpsborg Sveits HC Fribourg-Gottéron (NL)
8 A Trettenes, MathiasMathias Trettenes 1,80 m 82 kg 8. november 1993 Stavanger Tyskland Krefeld Pinguine (DEL)
10 F Nørstebø, MattiasMattias Nørstebø 1,78 m 82 kg 3. juni 1995 Trondheim Sverige Frölunda HC (SHL)
15 A Kristiansen, TommyTommy Kristiansen 1,89 m 100 kg 26. mai 1989 Sarpsborg Norge Sparta Warriors (GET-ligaen)
16 A Salsten, EirikEirik Salsten 1,84 m 87 kg 17. juni 1994 Oslo Norge Stavanger Oilers (GET-ligaen)
17 F Espeland, StefanStefan Espeland 1,82 m 84 kg 24. mars 1989 Oslo Østerrike EC KAC (EBEL)
20 A Bastiansen, AndersAnders Bastiansen 1,90 m 95 kg 31. oktober 1980 Asker Norge Frisk Asker (GET-ligaen)
21 A Thoresen, SteffenSteffen Thoresen 1,80 m 90 kg 3. juni 1985 Oslo Norge Storhamar Ishockey (GET-ligaen)
22 A Røymark, MartinMartin Røymark 1,84 m 87 kg 10. november 1986 Oslo Sverige Modo Hockey (HA)
26 A Forsberg, KristianKristian Forsberg 1,85 m 92 kg 5. mai 1986 Oslo Norge Stavanger Oilers (GET-ligaen)
27 A Hoff, LudvigLudvig Hoff 1,80 m 87 kg 16. oktober 1996 Oslo USA University of North Dakota (NCHC)
28 A Roest, NiklasNiklas Roest 1,74 m 82 kg 3. august 1986 Oslo Norge Sparta Warriors (GET-ligaen)
30 M Haugen, LarsLars Haugen 1,84 m 86 kg 19. mars 1987 Oslo Sverige Färjestad BK (SHL)
33 M Haukeland, HenrikHenrik Haukeland 1,88 m 86 kg 6. desember 1994 Fredrikstad Sverige Timrå IK (HA)
38 M Holm, HenrikHenrik Holm 1,86 m 84 kg 6. september 1990 Fredrikstad Norge Stavanger Oilers (GET-ligaen)
40 A Olimb, Ken AndréKen André Olimb 1,78 m 80 kg 21. januar 1989 Oslo Sverige Linköpings HC (SHL)
41 A Thoresen, PatrickPatrick Thoresen 1,80 m 92 kg 7. november 1983 Oslo Russland SKA St. Petersburg (KHL)
42 F Ødegaard, HenrikHenrik Ødegaard 1,80 m 90 kg 12. februar 1988 Asker Norge Frisk Asker (GET-ligaen)
46 A Olimb, MathisMathis Olimb 1,78 m 80 kg 1. februar 1986 Oslo Sverige Linköpings HC (SHL)
47 F Bonsaksen, AlexanderAlexander Bonsaksen 1,80 m 85 kg 24. januar 1987 Oslo Tyskland Iserlohn Roosters (DEL)
51 A Rosseli Olsen, MatsMats Rosseli Olsen 1,80 m 82 kg 29. april 1991 Oslo Sverige Frölunda HC (SHL)
61 A Reichenberg, AleksanderAleksander Reichenberg 1,85 m 81 kg 13. juni 1992 Mora, Sverige Tsjekkia HC Sparta Praha (ELH)
90 F Sørvik, DanielDaniel Sørvik 1,83 m 92 kg 11. mars 1990 Oslo Tsjekkia HC Litvínov (ELH)
  • M – Målvakt
  • F – Forsvar
  • A – Angrep


Gruppespill
Lag KS S OTS OTT T M+ M– MF P Kvalifisering eller nedrykk
Sverige Sverige 3 3 0 0 0 8 1 +7 9 Avanserer til kvartfinalen
Finland Finland 3 2 0 0 1 11 6 +5 6 Skal spille kvalifiseringsspill
Tyskland Tyskland 3 0 1 0 2 4 7 –3 2
Norge Norge 3 0 0 1 2 2 11 –9 1

Oppdatert per kamp(er) spilt 18. februar 2018. Kilde: IIHF.com


15. februar 2018
16:40
Norge Norge 0 – 4
(0–2, 0–0, 0–2)
Sverige Sverige Gangneung Hockey Centre, Gangneung
Tilskuere: 3 961

16. februar 2018
21:10
Finland Finland 5 – 1
(1–1, 1–0, 3–0)
Norge Norge Gangneung Hockey Centre, Gangneung
Tilskuere: 4 180

18. februar 2018
12:10
Tyskland Tyskland 2 – 1 GWS
(0–0, 1–0, 0–1, 0–0)
(SO: 3/5–0/5)
Norge Norge Gangneung Hockey Centre, Gangneung
Tilskuere: 5 534

Kvalifiseringskap til kvartfinale
20. februar 2018
16:40
Slovenia Slovenia 1 – 2 OT
(1–0, 0–0, 0–1, 0–1)
Norge Norge Gangneung Hockey Centre, Pyeongchang
Tilskuere: 6 312

Kvartfinale
21. februar 2018
16:40
OAR OL 6 – 1
(3–0, 2–1, 1–0)
Norge Norge Gangneung Hockey Centre, Pyeongchang
Tilskuere: 3 553

Plass
  • Norge kom på 8. plass som dårligste rangerte kvartfinalist.

Kombinert Kombinert[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Kombinert under Vinter-OL 2018

Utøver Øvelse Skihopping Langrenn Totalt
Lengde Poeng Nr. Tid Nr. Tid Plass
Espen Andersen Normalbakke 104,5 m 117,2 7 25.11,1 28 26.05,1 10
Stor bakke 121,0 m 105,6 25 24.23,8 31 26.36,8 22
Jørgen Graabak Normalbakke 90,0 m 93,6 23 24.53,3 20 27.21,3 18
Stor bakke 119,5 m 110,9 19 23.25,3 6 25.17,3 10
Jarl Magnus Riiber Normalbakke 111,0 m 126,9 2 24.58,9 23 25.13,9 4
Stor bakke 139,0 m 138,6 2 23.54,3 17 23.55,3 4
Jan Schmid Normalbakke 88,0 m 88,8 31 24.47,8 18 27.34,8 25
Stor bakke 119,0 m 107,9 22 23.15,7 2 25.19,7 11
Jørgen Graabak
Jarl Magnus Riiber
Espen Andersen
Jan Schmid
Lagkonkurranse 133,5 m
133,5 m
128,5 m
132,0 m
114,4
117,9
105,0
111,9
4 11.46,9
11.28,2
11.55,5
11.24,9
2 47.02,5 Sølvmedalje
  • Magnus Krog var med i troppen, men gikk ingen distanser

Langrenn Langrenn[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Langrenn under Vinter-OL 2018

Distanse[rediger | rediger kilde]

Menn
Utøver Øvelse Klassisk Fristil Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Diff Plass
Niklas Dyrhaug 50 km (K) N/A
Hans Christer Holund 15 km (F) N/A 34.18,4 +34,5 6
30 km skiathlon 41.01,8 7 40.33,3 5 1.16.29,9 +9,9 Bronsemedalje
50 km (K) N/A
Emil Iversen 50 km (K) N/A
Johannes Høsflot Klæbo 30 km skiathlon 40.31,8 5 36.04,8 18 1.17.03,4 +43,4 10
Finn Hågen Krogh 15 km (F) N/A 35.14,4 +1.30,5 18
Simen Hegstad Krüger 15 km (F) N/A 34.02,2 +18,3 Sølvmedalje
30 km skiathlon 41.13,8 14 35.06,2 1 1.16.20,0 +0,0 Gullmedalje
Martin Johnsrud Sundby 15 km (F) N/A 34.08,8 +24,9 4
30 km skiathlon 40.30,5 5 35.22,4 2 1.16.28,0 +8,0 Sølvmedalje
50 km (K) N/A
Didrik Tønseth
Martin Johnsrud Sundby
Simen Hegstad Krüger
Johannes Høsflot Klæbo
4 × 10 km stafett 24.59,1
24.51,8
21.19,7
21.54,3
1.33.04,9 +0.0 Gullmedalje
Kvinner
Utøver Øvelse Klassisk Fristil Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Diff Plass
Marit Bjørgen 10 km (F) N/A 25.32,4 +31,9 Bronsemedalje
15 km skiathlon 21.23,1 1 18.58,6 2 40.52,7 +7,8 Sølvmedalje
30 km (K) N/A
Ragnhild Haga 10 km (F) N/A 25.00,5 +0,0 Gullmedalje
15 km skiathlon 21.40,2 16 19.53,7 16 42.07,6 +1.22,7 15
30 km (K) N/A
Heidi Weng 10 km (F) N/A 26.25,1 +1.24,6 11
15 km skiathlon 21.23,8 3 19.33,7 9 41.25,6 +40,7 9
30 km (K) N/A
Ingvild Flugstad Østberg 10 km (F) N/A 26.06,0 +1.05,5 7
15 km skiathlon 21.24,3 4 19.50,4 14 41.43,2 +58,3 11
30 km (K) N/A
Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Ragnhild Haga
Marit Bjørgen
4 × 5 km stafett 13.28,9
14.15,9
11.46,7
11.52,8
51.24,3 +0,0 Gullmedalje

Sprint[rediger | rediger kilde]

Menn
Utøver Øvelse Prolog Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Eirik Brandsdal Sprint 3.15,95 18 Q 3.18,25 5 Utslått
Pål Golberg 3.13,71 11 Q 3.11,07 2 Q 3.07,24 4 q 3.09,56 4
Emil Iversen 3.14,36 12 Q 3.10,21 2 Q 3.14,09 4 Utslått
Johannes Høsflot Klæbo 3.08,73 2 Q 3.11,09 1 Q 3.06,01 1 Q 3.05,75 Gullmedalje
Martin Johnsrud Sundby
Johannes Høsflot Klæbo
Lagsprint N/A 16.03,97 1 Q 15.56,26 Gullmedalje
Kvinner
Utøver Øvelse Prolog Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Maiken Caspersen Falla Sprint 3.09,13 2 Q 3.11,98 1 Q 3.10,55 2 Q 3.06,87 Sølvmedalje
Kathrine Rolsted Harsem 3.18,48 18 Q 3.14,87 4 Utslått
Ingvild Flugstad Østberg 3.17,35 13 Q 3.14,87 4 Utslått
Heidi Weng 3.16,28 10 Q 3.15,68 2 Q 3.16,22 6 Utslått
Marit Bjørgen
Maiken Caspersen Falla
Lagsprint N/A 16.33,28 1 Q 15.59,44 Bronsemedalje

Skeleton Skeleton[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Skeleton under Vinter-OL 2018

Utøver Øvelse 1. løp 2. løp 3. løp 4. løp Totalt
Tid Tid Tid Tid Tid Plass
Alexander Henning Hanssen Skeleton menn 51,44 51,51 51,37 51,57 3.25,89 20

Skihopping Skihopping[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Skihopping under Vinter-OL 2018

Menn
Utøver Øvelse 1. omgang 2. omgang Totalt
Lengde Poeng Lengde Poeng Poeng Plass
Johann André Forfang Normalbakke 106,0 m 125,9 109,5 m 125,0 250,9 Sølvmedalje
Stor bakke 133,0 m 132,1 134,5 m 139,5 271,6 5
Robert Johansson Normalbakke 100,5 m 119,9 113,5 m 129,8 249,7 Bronsemedalje
Stor bakke 137,5 m 138,3 134,5 m 137,0 275,3 Bronsemedalje
Andreas Stjernen Normalbakke 104,0 m 114,5 103,5 m 111,3 225,8 15
Stor bakke 134,5 m 134,7 131,5 m 132,6 267,3 8
Daniel-André Tande Normalbakke 103,5 m 118,7 111,5 m 123,6 242,3 6
Stor bakke 131,0 m 128,9 138,5 m 144,2 273,1 4
Daniel-André Tande
Andreas Stjernen
Johann André Forfang
Robert Johansson
Laghopp 136,0 m
133,0 m
132,5 m
137,5 m
141,8
134,6
132,3
137,2
140,5 m
135,5 m
132,0 m
136,0 m
145,5
139,8
129,7
137,6
1098,5 Gullmedalje


Kvinner
Utøver Øvelse 1. omgang 2. omgang Totalt
Lengde Poeng Lengde Poeng Poeng Plass
Maren Lundby Normalbakke 105,5 m 125,4 110,0 m 139,2 264,6 Gullmedalje
Silje Opseth Normalbakke 89,5 m 83,5 91,5 m 94,7 178,2 16

Skiskyting Skiskyting[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Skiskyting under Vinter-OL 2018

Menn
Utøver Øvelse
Tid Bom Plass
Lars Helge Birkeland Normaldistanse 53.46,8 4 (2+1+1+0) 60
Erlend Bjøntegaard Sprint 23.56,2 2 (0+2) 5
Jaktstart 34.18,0 4 (1+0+0+3) 9
Fellesstart 36.19,4 2 (0+0+2+0) 7
Tarjei Bø Sprint 24.12,5 2 (2+0) 13
Jaktstart 33.54,3 3 (0+0+1+2) 4
Normaldistanse 50.05,3 2 (0+0+0+2) 13
Fellesstart 36.21,9 3 (1+0+2+0) 8
Johannes Thingnes Bø Sprint 24.51,5 4 (3+1) 31
Jaktstart 35.42,7 6 (0+2+4+0) 21
Normaldistanse 48.03,8 2 (1+0+0+1) Gullmedalje
Fellesstart 37.07,3 3 (0+3+0+0) 16
Emil Hegle Svendsen Sprint 24.23,8 2 (1+1) 18
Jaktstart 35.33,2 5 (0+2+2+1) 20
Normaldistanse 49.40,5 2 (0+2+0+0) 10
Fellesstart 35.58,5 2 (1+0+1+0) Bronsemedalje
Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
Stafett 1.16.12,0 13 (1+12) Sølvmedalje


Kvinner
Utøver Øvelse
Tid Diff Plass
Tiril Eckhoff Sprint 22.32,4 4 (3+1) 24
Jaktstart 32.23,1 5 (0+2+3+0) 9
Normaldistanse 44.41,9 4 (1+1+1+1) 23
Fellesstart 35.50,7 2 (1+0+1+0) Bronsemedalje
Marte Olsbu Sprint 21.30,4 1 (1+0) Sølvmedalje
Jaktstart 31.42,6 4 (1+2+0+1) 4
Normaldistanse 48.58,8 7 (1+1+3+2) 71
Fellesstart 36.14,6 1 (0+1+0+0) 8
Synnøve Solemdal Sprint 23.23,9 3 (1+2) 50
Normaldistanse 45.33,0 2 (0+1+0+1) 40
Jaktstart 34.45,5 4 (1+0+2+1) 41
Ingrid Landmark Tandrevold Sprint 23.49,1 4 (2+2) 59
Jaktstart 34.56,8 4 (0+3+1+0) 42
Normaldistanse 46.14,7 3 (0+2+0+1) 43
Synnøve Solemdal
Tiril Eckhoff
Ingrid Landmark Tandrevold
Marte Olsbu
Stafett 1.12.33,1 15 (3+12) 4
  • Hilde Fenne var med i troppen, men gikk ingen distanser


Mikslag
Utøver Øvelse
Tid Bom Plass
Marte Olsbu
Tiril Eckhoff
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
Mixed stafett 1.08.55,2 12 (1+11) Sølvmedalje

Snøbrett Snøbrett[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Snøbrett under Vinter-OL 2018

Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Beste Nr. Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Marcus Kleveland Big air 84,25 46,00 84,25 10 Utslått
Slopestyle menn 83,71 32,30 83,71 1 Q 77,76 43,71 37,18 77,76 6
Torgeir Bergrem Big air 94,25 59,50 94,25 4 Q
Slopestyle menn 45,80 75,45 75,45 5 Q 58,80 75,80 60,03 75,80 8
Mons Røisland Slopestyle menn 76,50 43,68 76,50 4 Q DNS
Ståle Sandbech Big air 84,75 41,25 84,75 7 Utslått
Slopestyle menn 74,11 82,13 82,13 4 Q 44,81 81,01 38,13 81,01 4
Kvinner
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Beste Nr. Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Silje Norendal Big air 76,00 77,5 77,5 10 Q 70,50 61,00 JNS 70,50 6
Slopestyle kvinner Kvalifisering avlyst 73,91 47,66 73,91 4

Se også[rediger | rediger kilde]

Fotnoter og referanser[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]

  • Artikkelen har ingen egenskaper for offisielle lenker i Wikidata
  • «NOC Entries – Norway» (htm) (engelsk). PyeongChang2018.com. Besøkt 17. februar 2018.